
| Varenummer: PPX002010 | Udgivelsesdag: |
Den unge færøske kunstner, Janus á Húsagarði, har tegnet årets julemærker, som i år viser et færøsk vinterlanskab med julenisser. En lille julehistorie følger med julemærkerne.
Overskuddet af julemærkesalget går som sædvanlig til den færøske julemærkefond, der har til formål at yde støtte til diverse tiltag for børn og unge på Færøerne.
---------------------
Historien om Nissestump
Det var en sen aften, og stormen hujede i fjeldene. Der var også uroligt blandt nisserne, fordi lillebror Nissestump var forsvundet. Nissestump var taget ud for at lede efter lammet Lammekrølle, som var forsvundet tidligere på aftenen, og nu var de begge forsvundet.
Alle nisserne tog ud for at lede efter dem. De spurgte hos fårene, hos de små mose-trolde, hos elverne samt hos kragerne og ravnene, om de havde set Nissestump og Lammekrølle. Men ingen havde set dem.
Da de havde ledt i mange timer i alle afsides kroge, huler og klippeafsatser og stadig ikke fundet Nissestump, bestemte de sig for at spørge Julemanden til råds, fordi han plejede at vide, hvad de skulle gøre, når de ikke kunne finde nogen udvej.
Nisserne gik op på fjeldet, hvor Julemanden boede. Han havde lige spist julegrød og lå nu på bænken og tog sig en lille lur. Da nisserne begyndte at fortælle om lillebror, vågnede Julemanden med et sæt; han sprang op og gik ud i stormen for at lede sammen med nisserne. Da de havde ledt i endnu flere timer uden at finde lillebror foreslog Julemanden, at han kunne hente gaveslæden, som han plejede at bruge, når julegaverne skulle uddeles juleaften, så ville det gå meget hurtigere at lede.
Nisserne var nu ved at blive meget utålmodige og bekymrede for lillebror. Da Julemanden kom op til slæden, var han ved at knække sammen af grin, for gæt, hvem der lå blandt alle julegaverne og snorksov! Det var ingen anden end Nissestump, og Lammekrølle lå og sov ved hans side.
På det tidspunkt blev der næsten vindstille, de mørke skyer forsvandt, og himmelen blev stjerneklar. Nissestump og Lammekrølle fik lov til at blive siddende blandt julegaverne, mens Julemanden styrede slæden ned til nissebygden. Da de var kommet hjem, løb Lammekrølle direkte hen til sin mor, og alle nisserne var glade, fordi Nissestump var kommet tilbage.
Nissestump lå stadig og sov, fuldstændig upåvirket af alt postyret omkring ham. Nisserne var så ellevilde over, at lillebror var blevet fundet, at de ikke kunne lade være med at lege, bygge snemand og le og fjante, som nisser plejer at gøre, når de er rigtig glade.
Janus á Húsagarði
|
||||
|
||||
|
||||
|